Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
АВИОНИ
Звукот на авионите го менува вкусот на храната
САД - Истражувачите на американскиот Универзитет Корнел приметиле дека звукот во авионот односно бу...
Авион принудно слетал поради смрдеа од вагина
САД - Она што се чинело како обичен авионски лет за Вашингтон, се претворило во ужасен кошмар....
Квантас најбезбедна во светот
САД - Специјализираната компанија и портал Арлајн рејтингс ја објави листата на 20-те најбезбедни а...
Забрането за летање!
САД - Ако на светската мапа се исцртаат дестинациите на авионските летови на сите авиокомпании на с...
Лани летале 3.7 милијарди луѓе
Глобалниот авиосообраќај во лани пораснал, благодарение на нискобуџетските компании, соопшти Меѓуна...
Секој осми пилот пати од депресија
САД - Се проценува дека ширум светот со патничките авиони управуваат околу 140 илјади пилоти, а ако...
Облека место керозин
ЈАПОНИЈА - "Јапан ерлајнс" сака да ги претвори старите парчиња облека во гориво за авиони....
Зошто патниците аплаудираат по слетувањето на авионот?
САД - Речиси на сите летови патниците аплаудираат кога авионот ќе слета, и тоа важи за глобален фен...
Зона без деца во авионите
ИНДИЈА - Компанијата "Индиго", еден од најголемите индиски авио-превозници, во своите летала воведе...
Можам ли да ја дојам мачкава додека летаме?
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - Професијата стјуардеса важи за една од најбараните професии во светот, но и една...
Летаат забрани за качување во авион со "галакси ноут 7"
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА (Би-Би-Си) - Се повеќе авиокомпании го забрануваат телефонот "самсунг галакси ноут...
Легален секс во облаци
САД (News.com.au) - Со оваа авиокомпанија нема потреба да се прикрадувате до тоалетот доколку сакат...
Првиот американски претседателски авион повторно лета
САД - Првиот авион што го носел името "Ер форс уан" повторно лета....
Зошто затајува безбедноста на аеродромите
САД (АП) - Покривајќи ги ушите, 192 идни припадници на аеродромското обезбедување гледаа како Лери ...
Се запали авион на аеродромот во Дубаи
На аеродромот во Дубаи денеска  се случи инцидент поради лошото слетување на патничкиот авион ...
Патник го уништил таванот на авионот, мислејќи дека е касета за багаж
Авион на компанијата „Катеј пасифик ервејс“ е задржан на аеродром повеќе од три часа, откако е утвр...
Пилоти сакале да летаат пијани
ШКОТСКА - Двајца пилоти се уапсени на аеродромот во Глазгов, под сомнеж дека биле под дејство на ал...
Патник кој доцнел, јавил дека во авионот има бомба
Патник, кој доцнел на летот, го повикал телефонски московскиот аеродром Внуково и јавил дека е "под...
Авион за по дома
ГЕРМАНИЈА (Си-Ен-Ен) - Замислете авион што може да се напојува од штекер, да полета од двор и со ел...
Најбизарни глетки, кои пилотите ги виделе од авионите
Пилоти минатата недела на Редит се потсетуваа на најчудните работи, кои ги виделе за време на летов...
Десетгодишно девојче тајно влегло во авион
Десетгодишно девојче, без лични документи и билет, успеало да се качи во авион и да отпатува од Мос...
Патничка на своето бебе му даде име на авиокомпанија
Бебињата понекогаш одлучуваат да се родат во најнезгодно време, како она кога се наоѓате на десет и...
10 лекции за летање со нискотарифни компании
(Си-Ен-Ен) - Минатиот месец новинарот на Си-Ен-Ен Ричард Квест го имаше до сега најголемиот предизв...
Шеријатска авио-компанија издавала рачно напишани билети
"Рајани ер", прва малезиска авио-компанија која работи согласно шеријатот е под истрага поради безб...
Француски стјуардеси: Нема да носиме хиџаб
Некои стјуардеси на "Ер Франс" се спротивставуваат на одлуката на оваа авиокомпанија да носат хиџаб...
Морничав рај за теоретичарите на заговори
Кога станува збор за морничави места на нашата планета, обично помислуваме на стари напуштени дворц...
Ербас претстави најлуксузни авионски кабини досега
Компанијата за производство на авиони Ербас претстави нов дизајн на авионски кабини за што е оценет...
Виенскиот аеродром првак во услужувањето патници
Виенскиот аеродром останува европски првак во услужувањето патници. Во 2016 година вторпат по ред ј...
Само немојте да ми кажете дека Лубиц летал со авион
"Страв ми е дека ќе ослепам, не можам тоа да го исфрлам од глава"....
Само немојте да ми кажете дека Лубиц летал со авион
"Страв ми е дека ќе ослепам, не можам тоа да го исфрлам од глава"....
Најбезбедните во светот за 2016
(Си-Ен-Ен) Ова е објавата што секој човек кој се плаши од летање ја очекува со голем интерес....
Капетане, куче лае во моторот!
За време на секој лет има патници кои ги забиваат ноктите во држачите на седиштата, а најчесто звуц...
Спортски автомобил на небото
ЈАПОНИЈА (Форбс) - Додека новиот "Хондаџет ХА - 420" беше во процес на добивање одобрение, индустри...
Чекирање за гастрономско уживање
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА (Дејли мејл) - За некои патници возбудата околу патувањето започнува во моментот к...
"Ер Нов Зеланд" е трендсетер со скајкауч
АВСТРАЛИЈА (Си-Ен-Ен) - Австралиската веб страница Ерлајн рејтингс ја прогласи "Ер Нов Зеланд" за А...
Мешајте коктели на 20.000 метри над земјата
САД (Мејл онлајн) - Следниот пат кога ќе летате со авион напијте се асална пијачка наместо едностав...
Како со деца во авион
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА (Телеграф) - Летањето со деца никогаш не е лесна работа. Децата не се доволно свес...
Водич за патници заглавени на аеродромите
САД (Јаху травел) - Според Марфиевите закони сè што може да тргне наопаку, ќе тргне наопаку....
Комунистички противник за Боинг и Ербас
КИНА (Фокс њуз) - Државна компанија за производство на авиони, завчера го претстави првиот авион пр...
Од Њујорк до Лондон за еден час
САД (Фокс њуз) - Соништата за екстрабрз авиотранспорт се на чекор до остварување. "Ербас" поднесе б...
"Квантас" од Перт до Лондон без слетување
АВСТРАЛИЈА (Дејли мејл) - Авиокомпанијата "Квантас" планира во рок од две години да воведе редовна ...
Како со билет за економска да летате во бизнис класа
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА (Дејли мејл) - Во летањето во прва или во бизнис класа вообичаено уживаат извршнит...
Зошто во авионите има пепелници ако пушењето е забрането
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА (Дејли мејл) - Лежерното палење цигара веќе со децении е забрането во повеќето ави...
Папата Фрањо држи прес конференции на 10.600 метри
ВО ПАПСКИОТ АВИОН (АП) - На висина од 10.668 метри, можете да видите друга страна на папата Фрањо....
Дали е во ред да го спуштате седиштето во авионот?
Патниците ширум светот се почесто дискутираат на оваа тема, а особено по минатогодишната кавга, кој...
Направи си свој "дримлајнер"
САД - Најновото истражување на АПЕКС (Здружение за подобрување на квалитетот на услугата за авиопат...
Ќе летаме на кравји лепешки
САД (Њујорк тајмс) - Авион на "Јунајтед ерлајнс" летово ќе полета од Меѓународниот аеродром во Лос ...
Бавно качување - помалку пари
САД (АП) - Авиокомпаниите се обидуваат да заштедат на време со забрзување на процесот што го забаву...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter