Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.04.2017, 08:21

За заедничка Македонија: Не оправдуваме никакво насилство, денеска им се случи народ на тие кои се обидоа да направат државен удар

Никакво насилство не оправдуваме, насилството е лошо, ние 60 дена сме на улиците со љубов, со добра енергија, мирни достоинствени и горди, денес се обидоа да направат државен удар, се случи народ, никој тоа не може да го контролира, истакна Богдан Иливески од пред Собранието на Република Македонија.

-Едно е јасно тука сме и овдека каде што сме ќе останеме се до конечната разврска на ситуацијата, како што кажав многу одамна нема потреба тука да има ограда, нема ограда меѓу граѓаните и нивните граѓани, ние сме оградата, ние сме црвено жолтата линија која го брани законодавниот дом и ние ќе останеме тука точно каде што сме, ова може нема да биде само долга вечер, можеби ќе се два, три, пет, недели, но луѓе немаме друга опција, рече Илиевски.

Тој ги покани сите кои ја сакаат оваа држава да се организираат и да останат пред Собранието на Македонија и да не и дозволат никој на оваа земја да и наштети.

Шеесет дена во мирен, мирољубив пат сакавме да го изодиме патот, ова што денес се случуваше во Собранието беше провокација на која за жал некои подпаднаа и предизвикаа насилство, насилството го осудуваме, упорноста е таа со која ќе се бориме, истакна од пред Собранието на Македонија Борис Дамовски.

Тој вели дека граѓаните од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА Остануваат пред Собранието и ќе чекаат разврска од утрешната лидерска средба кај претседателот Иванов.

За заедничка Македонија со шатори пред Собранието: Остануваме до крај за Македонија

Сите тие поставија шатори кај Собранието и нагласија дека нема да си заминат оттаму се до конечната разврска, односно, како што велеа, се до конечната одбрана на унитарноста и независноста на Македонија.

По неколкучасовното запоседнување на Собранието, специјалците успеаја да ја испразнат целата зграда. Пратениците и новинарите беа евакуирани, а граѓаните кои упаднаа внатре беа истуркани надвор каде ги чекаа стотици други кои категорично одбија да си заминат.


Текстот е прочитан 4101 пати.
#
ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
Груевски: Насилството не е решение, насилниците ќе бидат изведени пред суд
Министорот Тодоров со екипите на брзата помош им помагаше на повредените
Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Влатко Ѓорчев ги бранеа нападнатите колеги од СДСМ
Стотина повредени на двете страни, приведени нема
Нухиу: Навреме беше формиран оперативен штаб, но полицијата не си ја заврши работата
За три години 1.000 пациенти снимени во ПЕТ центарот во „Аџибадем Систина“

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter