Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.04.2017, 08:23

Груевски: Насилството не е решение, насилниците ќе бидат изведени пред суд

Осуда на насилството и апел за присебност и демократски мерки на решавање на политичката криза упатија и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, кој од Виена се огласи преку својот профил на социјалните мрежи, и како што рекоа од неговата партија веднаш се упатил кон Скопје.

Насилството не е решение потребно е смирување на страстите. Повикувам на присебност. Народот да не подлегнува на провокациите на СДС и оние кои сакаат да ја втурнат државата во уште подлабока криза и да го исполнат нивното сценарио, потребно е смирување на страстите. ВМРО­-ДПМНЕ ќе се спротистави на овие анти-државни постапки на СДС преку правни и политички демократски средстваа, напиша Груевски на Фејсбук.

Веднаш по враќањето во Скопје, Груевски одржа прес-конференција.

Институциите да направат брза и ефикасна истрага за насилствата во Собранието, да ги откријат насилниците и да ги изведат пред Суд, повика рано утринава претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Тој рече дека ги осудува насилствата кои ги направиле поединци и побара да не се ставаат во ист кош граѓаните кои мирно протестираат со оние кои вчера биле насилни.

Груевски ги обвини СДСМ и другите партии кои ги поддржуваат дека со обидот за незаконски избор на претседател на Собранието свесно придонесоа за зголемување на тензиите и се директен причинител на насилствата.

Алчноста за доаѓање на власт по секоја цена е директна причина поради која дојде до оваа несакана ситуацијаа, рече тој.

Груевски вели дека во наредните денови партијата ќе ги објави своите следни чекори, но, како што рече тие остануваат на страна на народот, Уставот и националните интереси.

Повика да се прифати иницијативата на претседателот Ѓорге Иванов за средба на партиските лидери за да се најде излез од ситуацијата.

Само преку дијалог може да се најде излез, се друго води во хаос, вели Груевски.

Апелираше граѓаните да останат присебни, а политичарите да не преземаат мерки кои би предизвикале тензии.


Текстот е прочитан 2128 пати.
#
ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
За заедничка Македонија: Не оправдуваме никакво насилство, денеска им се случи народ на тие кои се обидоа да направат државен удар
Министорот Тодоров со екипите на брзата помош им помагаше на повредените
Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Влатко Ѓорчев ги бранеа нападнатите колеги од СДСМ
Стотина повредени на двете страни, приведени нема
Нухиу: Навреме беше формиран оперативен штаб, но полицијата не си ја заврши работата
За три години 1.000 пациенти снимени во ПЕТ центарот во „Аџибадем Систина“

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter