Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.04.2017, 14:34

„Вечерње новости“: Турски разузнавачи ја туркаат идејата на Рама и Тачи за Голема Албанија

Постојат сериозни сомнежи дека последните закани кон Србија за прекројување на границата и создавање на т.н. "Голема Албанија", а кои синхронизирано пристигнаа од Тирана, Приштина и Прешево, се подготвени во Анкара и спроведени под "диригентска палка" на турските разузнавачки служби, пишува "Вечерње новости".

Како што весникот наведува, до овие информации дошле српските безбедносни структури, а според нивни оперативни податоци, офанзивниот настап на турските разузнавачки структури доаѓа преку Приштина и тоа преку две клучни полуги.
"Првиот канал на комуникација и влијание се остварува преку турската инвестициска Агенција за соработка и координација на програмите во Србија - ТИКА, која главно е насочена на делувањето во Рашката област, но е присутна и во општините од ресавската котлина. Втората полуга на делување се интензивните состаноци на турските безбедносни претставници со албанските лидери во Прешево и Бујановац, но и на Косово, наведуваат "Вечерње новости".
Како што весникот пишува, сите овие операции се одвиваат преку турскиот разузнавачки пункт во Приштина за нивната субверзивна работа да остане што подалеку од очите на српските безбедносни служби.


Текстот е прочитан 3698 пати.
#
Емануел Макрон и Марин Ле Пен одат во вториот круг за претседател на Франција
Хидвеги: Сорос даде 3 милиони евра за да создаде опозиција во Унгарија
Французите гласаат, ЕУ се тресе
Косовски медиуми: Можно е Харадинај да биде кандидат на опозицијата на вонредните избори во Косово
Трамп: Со Меркел почувствував „неверојатна хемија“
20 деца загинаа во сообраќајна несреќа во Јоханесбург
Напаѓачот од Шанзелизе бил потенцијален радикален исламист
ИД ја презеде одговорноста за нападот на Елисејските полиња во париз
Еден полицаец убиен, а еден ранет во престрелка на Шанзелизе во Париз

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter