Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.03.2017, 14:32

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"

Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваген" за презентација на шестата генерација на "поло", успешната приказна, која Германците ја произведуваат веќе 42 години.

Според "Автокар", идната генерација ќе има помалку погонски опции, но во внатрешноста ќе биде далеку технолошки понапредна од претходникот и полесна.
Истиот извор најавува динамичен надворешен изглед, на кој ќе се истакнат предните светла и наведнатата линија на покривот. Во понудата ќе се најдат модели со три и со пет врати, а не е познато дали "поло" ќе добие крос-изведба поради најавите за нова верзија на СУВ-моделот "т-крос бриз".
Почетна моторна верзија ќе биде онаа со трицилиндричен 1,0-литарски бензинец, во варијанти од 65, 75, 95 и од 115 КС. Врв на понудата ќе биде наследникот на ГТИ, кој би требало да биде 2,0-литарски четирицилиндричен бензинец со повеќе од 200 КС.
Дизел-понудата ја отвора 1,6 ТДИ со 80, 95 и со 110 КС. Послабите мотори ќе бидат споени со петстепени менувачи, а оние посилните - со шестстепени.


Текстот е прочитан 3469 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter