Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.04.2017, 17:17

ИЗЛОГ

Поглед

Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот...

Погледот, велат, е душата на човекот.
Можеш да се нурнеш во длабочините на очите, и тие сe ќе ти кажат.
Може да биде јасен или заматен, или скриен далеку од очите на јавноста.
Ретко кој има чиста совест да ве гледа директно во очи, најчесто го кријат погледот зашто им е непријатно, срам или ви згрешиле нешто.
Други, пак, не прават разлика меѓу чист или валкан образ.
Погледите со текот на годините се менуваат кон луѓето, нештата, работите или кон животот.
Некогаш е доволно да фрлите поглед за да се уверите со свои очи, а некогаш е доволно да го задржите погледот на прекрасна жена или на убава штикла. Некогаш, едноставно, кога сте на брод или на плажа, ви бега погледот кон морскиот хоризонт.
Ништо повеќе не одмора очи како синилото.
Горе на небото, долу на морето.
Некој нe гледа одблиску, некој оддалеку, а некој постојано носи темни очила за да биде мангуп.
Убава жена е онаа на која на втор поглед $ се открива убавината. Зашто надворешноста понекогаш знае и да излаже, но само еднаш.

l.sabit@vest.com.mk

 


Текстот е прочитан 1527 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter