Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

11.01.2017, 13:59

Мое дете

Што доколку детето одбива да спие преку ден

Колку ќе спие вашето дете зависи од неговата возраст.

Новороденчињата спијат поголемиот дел од денот, бебињата постари од шест месеци спијат два часови предпладне и два часови попладне, додека дечињата постари од четири-пет години често целосно се откажуваат од спиењето преку ден, но навечер спијат околу 12 часови во континуитет.
Така вели теоријата, но во праксата работите секогаш не се такви.
На многу родители им е тешко да го убедат нивното дете за дневно спиење.
Доколку секој ден и вие се соочувате со оваа ситуација, еве неколку совети кои може да ви бидат од корист.
1. Покажете им на бебињата дека започнува времето за спиење така што ќе го пригушите светлото, ќе го исклучите телевизорот, ќе пуштите балади, ќе им прочитате некоја приказна - рутината нека биде секој ден иста со цел детото да сфати дека тогаш треба да спие.2. Кај постарите деца, ако одбиваат да спијат, пробајте да ги наговорите на тивка игра или читање сликовница во кревет - често од тоа ќе заспијат и сами.
3. Направете опуштена атмосфера 30 минути пред спиење. Кога ќе дојде времето за спиење детето треба да биде нахрането и да започне пополека да се опушта.
4. Не го претворајте времето за сон во борба. Имајте на им дека е важно квалитетното спиење - половина час квалитетен сон повеќе значи од два часовни немирно "вртење" во креветот.
5. Пробајте да создадете рутина и направете ја со позитивно искуство за детето да може да го прилагоди распоредот ако се спроведува секојдневно.


Текстот е прочитан 4497 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter