Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.02.2017, 13:29

АВИОНИ

Звукот на авионите го менува вкусот на храната

САД - Истражувачите на американскиот Универзитет Корнел приметиле дека звукот во авионот односно буката која се ствара во текот на возењето може да влијае на вкусот на храната која се служи.

Направеното истражување допринесе за разбирање на т.н. мултисензорна перцепција која покажа дека звукот стимулира, односно игра важна улога во перцепцијата или доживувањето на вкусот.
Контретно забележано е дека звуците на патничкиот авион кои често преминуваат над 85 децибели, влијае на намалувањето на чувството за слатко и на зголемување на чувствителноста на т.н. ,, петти вкуссс кои многумина го опишуваат како полн, целосен, месест вкус.
Ова сознание може да помогне во прилагодувањето на храната која се служи во авионите, според вкусовите на патниците, бидејќи храната во авионите е најчесто критикувана од страна на патниците, изјавуваат стручњаци.
Некои компании веќе го имаат во предвид овој факт, така што на пример, германската авиокомпанија забележала дека меѓу патниците сокот од домати е еднакво популарен како пивото. Меѓутоа истражувањето дава дополнително објаснување, а тоа е дека општо е познато дека сокот од домати содржи аминокиселински глутамат кој влијае на ,,петтиот вкус" и им дава пријатен вкус односно повеќе го истакнува вкус на сокот од домати, па затоа сокот од домати станал многу популарен помеѓу патниците.


Текстот е прочитан 3042 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter