Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
Македонија
Министерот Нухиу најави оставка, бара одговорност и од други функционери во МВР
Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу го осуди синоќешните настани во обранието на РМ и истакна...
ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната собраниска седница и сами ...
Нухиу: Навреме беше формиран оперативен штаб, но полицијата не си ја заврши работата
„Навремено беше формиран оперативен штаб кој фун...
Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Влатко Ѓорчев ги бранеа нападнатите колеги од СДСМ
Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, на чело со Владимит Ѓорчев, синоќа застанаа пред налетот на граѓа...
Стотина повредени на двете страни, приведени нема
Некои од повредените и на двете страни биле со тешки повреди и биле задржани во скопските болн...
Министорот Тодоров со екипите на брзата помош им помагаше на повредените
Екипите на брзата помош, по апелите за нивно неп...
За заедничка Македонија: Не оправдуваме никакво насилство, денеска им се случи народ на тие кои се обидоа да направат државен удар
Никакво насилство не оправдуваме, насилството е ...
Груевски: Насилството не е решение, насилниците ќе бидат изведени пред суд
Осуда на насилството и апел за присебност и демо...
Хан: Најостро го осудувам нападот врз членови на Парламентот
Еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан вечерва на Твитер напиша дека ги осудува случувањата...
Пред Собранието мирно, во Собранието сеуште има демонстранти додека специјалци евакуираат пратеници и новинари
Пред Собранието состојбата моментно е мирна, а внатре се уште има група граѓани поддржувачи на За з...
СДСМ: Ќе има одговорност за крвавото насилство во Парламентот
„Ќе одговараат за загрозување животи сите кои учествуваа во вечерашното насилство во Парламентот, к...
МВР за евакуирањето на пратениците од Собранието
Со писмено соопштение од Министерството за внатрешни работи информираа дека специјалците работат на...
Иванов со апел за смирување на тензиите и лидерска средба кај него
Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов, вечерва, по случувањата во парламентот, имаше јавно обраќ...
СДСМ: Талат Џафери избран за претседател на Собранието, се реализираше мнозинската волја на граѓаните
„Собранието на Република Македонија е одблокирано. Реализирана е мнозинската волја на граѓаните. Де...
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ прави ПУЧ со измислен претседател Талат Џафери
СДСМ и албанските партии во моментов прават државен удар поставувајќи измислен претседател на Собра...
Тепачка во Собранието меѓу дел од демонстрантите што беа пред Собранието и пратениците на СДСМ, непотврдени информации и за истрели
Учесници на протестот на иницијативата За заедничка Македонија вечерва влегоа во просторијата во Со...
„За заедничка Македонија“ бара нови парламентарни избори
За конечен излез од кризата и решение на оваа многу комплицирана состојба во која се наоѓа Македони...
„Алкалоид“ во првото тримесечје со раст на консолидираните продажби и нето добивка, инвестиции и 30 нови вработувања
„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – март 2017 година,...
Миноски: Буџетот е ликвиден, има пари за субвенции, се чека одлуката од Уставен суд
Пари во Буџетот за исплата на субвенциите има и доколку Уставниот суд ја прифати поднесената инициј...
Алтхаузер и Адеми: Кризата трае предолго и треба да се реши
Меѓународната заедница по изборите очекува да се формира влада која ќе се посвети на реформите во п...
СДСМ: Функционирањето на државниот систем никој не смее да го загрозува
СДСМ во денешното соопштение порачува да престанат блокадите и опструкциите за демократските процес...
ВМРО-ДПМНЕ: Со сите демократски средства ќе спречиме формирање параинституции
Насилниот и криминален избор на претседател на Собрание ќе биде вовед во формирање на параинституци...
Мекејн: Никому не му е во интерес да дојде до распад на Македонија
Потребен е многу поголем ангажман и посредување во мошне динамичната и експлозивна состојба во Маке...
Трамп да ја запре започнатата интервенција во Македонија
Американскиот весник Хил објави текст од Бил Николов од Македонското меѓународно движење за човеков...
За три години 1.000 пациенти снимени во ПЕТ центарот во „Аџибадем Систина“
Брза и прецизна дијагностика на малигните тумори, планирање на третманот и следење на ефектите од о...
„За заедничка Македонија“: Планот нема да им успее, граѓаните ќе победат, избори ќе има
Покажавме дека сме посилни од Тиранската платформа и од нивните планови и намери, речиси два месеци...
Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
...
Попоски: За избори решаваат Собранието и граѓаните, а не некој однадвор
Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски денеска во Брисел имаше средви со пове...
Хојт Ји на 1 мај во Скопје заради политичката криза
Заменик помошникот државен секретар на американскиот Стејт департментот за Евопа, Хојт Брајан Ли на...
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните бараат предвремени избори за да го казнат СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите порачува дека граѓаните на Република Македонија бараат...
СДСМ: Да прекинат неразумните блокади и да се испочитува мнозинската волја
СДСМ денеска во соопштение наведува дека „парламентарното мнозинство ќе одговори на својата должнос...
Иванов: Без отстранување на правната и политичката пречка не можам да доделам мандат
Се додека не бидат отстранети правната и политичката пречка не можам да го доделам мандатот за сост...
Иванов: Сорос стои позади палењето на Народната канцеларија
Видовме дека средства од американските државјани, од даночните обврзници на САД, се префрлани во фо...
Иванов: Унгарија е вистински пријател на Македонија
Унгарија е вистински пријател на Македонија. Имаме извонредни политички односи и меѓу двете земји н...
Иванов: Поради забавување на европеизацијата на нашиот простор, повторно се јавија големонационалистички проекти
Поради забавување на европеизацијата во нашиот регион, повторно се јавија големо националистички пр...
Истрага за Македонија: Сенаторот Ли побара Трамп да го скрши бирократскиот отпор во Стејт Департментот
Американскиот сенатор Мајк Ли го повика државниот секретар на САД Рекс Тилерсон темелно да го рефор...
Граѓаните пред седиштето на СДСМ: Посилни сме од Тиранската платформа и неа нема да ја има, бараме предвремени парламентарни избори (Фото)
Граѓаните на својот 58 ден од протестите по трет пат дојдоа пред седиштето на опозициската СДСМ, ко...
58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
...
„За заедничка Македонија“: Сите кои се качени на Тиранската платформа нека заборават на мандат од претседателот Иванов
Граѓаните 58 дена се веќе на улиците низ целата држава во борба за зачувување на суверенитетот и ун...
ВМРО-ДПМНЕ: На Заев му е побитна тиранската платформа од излезот од кризата
ОД ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека доколку на Заев не му била поважна тиранската платформа на Зоран Заев, л...
СДСМ: Нема нови избори, ќе има нова влада
СДСМ попладнево преку соопштение истакнува дека нови парламентарни избори нема да има и оти ќе биде...
Нова американска инвестиција во Кривогаштани, најавени 300 вработувања
Нова американска браунфилд инвестиција од областа на медицинската индустрија во општина Кривогаштан...
Груевски: Потребни се брзи парламентарни избори, изборната измама да се тргне
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го повтори ставот на партијата за одржување брз...
Николовски: Со избор на влада ќе се реши проблемот на земјоделците
Пратеникот од СДСМ Љупчо Николовски денеска изјави дека само избор на влада веднаш е решение за про...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев со сервилна и антидржавна политика поттикнува иредентистичките и шовинистички изливи во регионот
ВМРО-ДПМНЕ денеска уште еднаш го обвини лидерот на СДСМ Зоран Заев за, како што се наведува, сервил...
СДСМ: Државен интерес е мирен трансфер на власта
СДСМ денеска соопшти дека државен интерес на Македонија во овој момент е мирен трансфер на власта и...
ВМРО-ДПМНЕ да не` поддржи за нови избори, за спас на Македонија
Денеска граѓаните кои по 57-пат излегоа на протест за унитарна Македонија, а против Тиранската плат...
Милошоски: Заев попрво би прифатил да живее со Чаушот и да прави влада со Еди Рама, отколку да живее со Македонците во Тетово
По однос на вашиот повик, до лидерот на СДСМ Зоран Заев, со своето семејство да се пресели во Тетов...
Граѓаните бараат избори за излез од кризата - 57-ми ден протести на „За заедничка Македонија“ (Фотогалерија)
Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА денеска по 57-ми пат од пред Владата на Република М...
Се очекува да се искористат сите пари од ИПАРД 2 програмата
Првите договори за користење пари од ИПАРД 2 програмата, во вкупна вредност од 10 милиони евра, рес...
ВМРО-ДПМНЕ: Македонија ќе остане унитарна и мултиетничка држава
ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение го оквалификува СДСМ како најголем поттикнувач на, како што истакн...
СДСМ: Парламентарното мнозинство е должно да ја реализира мнозинската волја
СДСМ денеска соопшти дека „парламентарното мнозинство од 67 пратеници, кои претставуваат околу 700....
СДСМ по пресот на Данев: Ширењето лажни вести е антидржавно
СДСМ во пишана реакција на денешната прес-конференција на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ вели дека Груе...
Данев: СДС е главен поттикнивач на гоемоалбанските апетити во Македонија, ја осудуваме изјавата на Лата
ВМРО-ДПМНЕ најостро ја осудува изјавата на градоначалникот на Дебар, Ружди Лата, која го уништува д...
56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт поради обидот директно да се ...
СДСМ: Ја осудуваме изјавата на дебарскиот градоначалник Лата
СДСМ преку пишано соопштение до медиумите соопштува дека ја осудува изјавата на градоначалникот на ...
СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира во разумен момент
СДСМ денеска во соопштение посочува дека парламентарното мнозинство постапува мудро за да ги заштит...
Миноски: Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
Нови 72 милиони евра за ефтини кредити за малите и средни претпријатија преку Европската банка за о...
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат туѓи платформи
ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение наведува дека народот на 11 декември не гласал за бинационална д...
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
АД ЕЛЕМ нема да побара зголемување на цената на електричната енергија, а загубата од увозот на скап...
Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Со воведувањето на поливалентните вакцини се направи сериозен позитивен исчекор во имунизацијата во...
Ниски температури во цела Македонија, земјоделците стравуваат од големи штети
Студеното време со ниски утрински температури под нулата што ја зафати Македонија може да предизвик...
СДСМ: Спречувањето на мирен трансфер на власта значи блокада на државниот систем
СДСМ денеска преку соопштение оцени дека спречувањето на мирен трансфер на власта значи блокада на ...
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат
ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека нема да се реализираат елементите од тиранската платформа затоа што...
ММФ и Светска банка: Македонската економија е стабилна и покрај политичката криз
Македонската економија е стабилна и покрај сите предизвици на политичката криза, оценуваат Меѓунаро...
Македонски народен документ: Избори се за Македонија!
Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ како што најавуваше, денес ги соопшти своите пора...
„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ го објави планот: Нова кампања за избори за финален крај на политичката криза
Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ како што најавуваше, денес ги соопшти своите пора...
Дурловски: Се додека Тиранската платформа не биде отфрлена и не се распишат нови избори ние остануваме на улиците
Веќе 54 дена сме на улиците низ цела Македонија. Јас како и сите вие излегуваме заради една причина...
54-ти ден за „За заедничка Македонија“ (Фотогалерија)
Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и денес, 54-ти ден по ред одржува масовен собир в...
Г.г. Стефан: За другите даваме се, а кога се работи за нас и нашите национални интереси тешко ни оди
Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше со светата архиерејска литургија ...
СДСМ: Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси
СДСМ преку соопштение денеска оценува дека блокадите во Собранието на Република Македонија и поттик...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев не смее да осуди ниту една антидржавна изјава
ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение го оквалификува претседателот на СДСМ Зоран Заев како „заробеник н...
53-ти ден граѓаните на нозе за Македонија (Фотогалерија)
Веќе 53-ти ден во Скопје се маршира, а граѓаните во голем број даваат поддршка за зачувување на сув...
ГАЛАКСИ С8 И ГАЛАКСИ С8+ - Екран без рамки за бескрајно уживање
Од 28 април во Македонија почнува продажбата на најнови паметни телефони на Самсунг Електроникс - Г...
ВМРО-ДПМНЕ: Кампањата ќе беше почната ако се донесеше одлука за избори
ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение оценува дека веќе би била почната кампањата за предвремените па...
СДСМ: Да престанат опструкциите на граѓанската волја
СДСМ денеска соопшти дека парламентарното мнозинство, како што истакнува, избрано на легитимни избо...
Кинеска донација на ИКТ опрема во образованието
Премиерот Емил Димитриев и амбасадорката на Народна Република Кина во Македонија Јин Лисјен денеска...
И официјално, по спроведената истрага покрената тужба за Бејли пред суд во САД за делувањето во Македонија
Џудишал Воч денеска објави дека според Актот за слобода на информации поднеле тужба против Стејт Де...
Ништо не ги спречува граѓаните да излезат за заедничка Македонија (Фотогалерија)
Ниту дождот попладнево не ги спречи граѓаните да излезат на улиците во Скопје и да маршираат по доб...
Една третина од скопските дечиња не се заштитени од мали сипаници
Повеќе од една третина од децата на 13-месечна возраст во Скопје не се вакцинирани против мали сипа...
Иванов: Нема мандат додека не се отстранат правните и политичките пречки
Претседателот Ѓорге Иванов денеска изјави дека мандатот за формирање Влада нема да биде врачен се д...
ВМРО-ДПМНЕ: Рама лаже дека сме ја прифатиле тиранската платформа
ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама дека целосно ја прифатиле тиран...
Алексовска: Нови 10.000 вработувања во 2017 преку владините мерки и програми
Компаниите се повеќе ги користат владините мерки за вработување кои даваат огромни резултати. За то...
Жбогар: Неопходно е единство и формирање на институциите
Неопходно е единство и формирање на институциите во вашата земја, порача шефот на делегацијата на Е...
Запленето и уништено небезбедно пилешко месо од Бразил
Агенцијата за храна и ветеринарство денеска соопшти дека на почетокот на месецов на граничниот прем...
Во Македонија се пуши помалку во последните четири години
Потрошувачката на цигари во Македонија последниве четири години бележи континуиран пад од 2 до 4 от...
Коцијанчич по изјавата на Рама за обединување на Албанија и Косово: Западен Балкан да одржува добрососедски односи
Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, по повод изјавата на албанскиот премиер Еди ...
Мишел Виале: Поддршка за Иванов за справување со кризата во Македонија
Градоначалникот на францускиот град Мант-ла-Жоли, Мишел Виале, испрати писмо со поддршка на претсед...
ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4
Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија...
ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара нови избори
Кризата наметната од СДСМ мора да заврши. Народот бара избори, на кои ќе се изјаснат и ќе знаат за ...
СДСМ: Единствен излез од кризата е формирање нова влада
СДСМ во денешното соопштение посочува дека единствениот излез од политичката криза е согласно Устав...
Во петок прецизен план за во иднина
Ние сме надпартиски. Да ни се приклучат сите кои ја делат нашата чиста идеја, порача на граѓанскиот...
Билт во неофицијална извидничка мисија
Поранешниот шеф на дипломатијата на Шведска Карл Билт беше во посета на Македонија. Посетата беше н...
Ахмети: Главната одговорност е на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со копретседавачот на институтот Европски совет за надвореш...
ВМРО-ДПМНЕ: За да дојде на власт и да ги покрие криминалите, Заев тргуваше со највисоките државни и национални интереси
За да се спаси од затворски казни за бројните криминали, криминогеното раководство во врвот на СДС ...
СДСМ: Легитимна е мнозинската граѓанска волја
СДСМ денеска соопшти дека е легитимна мнозинската граѓанска волја и оти брзо ќе се формира стабилна...
Овчари од увоз ни ги чуваат овците
Газдите на бачилата се во очај, бидејќи никој не сака да им ги чува овците. За оваа работа се увезу...
СДСМ: Парламентарното мнозинство ќе ја спроведе граѓанската волја, а не на Груевски и Иванов
Парламентарното мнозинство од 67 пратеници, избрано на кредибилни избори ќе го избере новиот собран...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ упорно ја туркаат Тиранската платформа, но народот е на нозе
Криминалецот Заев и злосторничкото здружение во врвот на СДС упорно ја туркаат Тиранската Платформа...
Велигден во Бигорски (Фото)
Благодатниот оган од Ерусалим пристигна во Македонија на самиот ден од Христовото воскресение. Mаке...
Христос Воскресна, навистина Воскресна (Фотогалерија)
Илјадници православни верници ги наполнија храмовите низ Македонија, каде се одржаа вообичаени...
Полициско обезбедување за Велигден во Скопје (фото)
За разлика од минатите години, овојпат забележливо беше и засилено полициско присуство, особено во ...
Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан
Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници...
Иванов за „Винер Цајтунг“: Влада без мандат од претседател ќе нема легитимитет
Правно неиздржано е да се формира влада без определен мандат. Таквата влада би била без легитимност...
Иванов: Тиранската платформа е директно мешање и загрозување на независноста на Македонија
Тиранската платформа е директно мешање, но и загрозување на независноста на Република Македонија, а...
Иванов: Заев води перфидна игра
Претседателот Ѓорге Иванов во интервју за австрискиот дневен весник „Венр цајтунг“ вели дека лидеро...
Иванов за „Винер Цајтунг“: Тиранската платформа со еден удар го уништи договорот од Пржино
Тиранската платформа доведе до институционална криза, блокада за Влада, неизбор на претседател на С...
Иванов: Сакаме интеграција, а не гетоизација на Албанците во Македонија
Сакаме интеграција, а не гетоизација на Албанците во Македонија, вели претседателот Ѓорге Иванов во...
СДСМ: Парламентарното мнозинство е власт, Иванов нема да ја попречи граѓанската волја
Ѓорге Иванов нема право да се однесува тирански кон својот народ, само за да удоволи на еден човек ...
Не секој што кива од прашина има алергија
Над 30 отсто од населението во Македонија страда од алергии. Алерголозите објаснуваат дека првата е...
ВМРО-ДПМНЕ: Народот кажа не за тиранската платформа, избори се единствено решение
Народот јасно им порача дека не поминува ниту тиранската платформа, ниту негирањето на македонскиот...
ПОСЛАНИЕ ОД Г.Г. СТЕФАН: Македонскиот народ со Божја помош може сe да истрпи
Македонскиот народ знаел дека без Бога и без Црквата не ќе може ништо. Знаел и цврсто верувал дека ...
СДСМ: Парламентарното мнозинство многу скоро ќе ги деблокира демократските процеси
СДСМ денеска соопшти дека новото парламентарно мнозинство ја презема обврската многу скоро да ги де...
„Илинден“: Тирана ја потврди реалноста - во Албанија живеат Македонци, а не Бугари
Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо, го поздравија усвојув...
ВМРО-ДПМНЕ: Нови парламентарни избори за излез од кризата
Нови парламентарни избори се единствен излез од ситуацијата во која СДСМ ја доведе државата, бидејќ...
Илиоски: Ќе го извадиме на чистина СДСМ да кажат јавно кого излажале
Во дебата на Телма меѓу Зоран Илиоски член на Извршниот Коминтет на ВМРО-ДПМНЕ и Стефан Богоев...
СДСМ: Мирен транфер на власта за да се реализираат потребите на граѓаните
СДСМ денеска преку соопштение посочува дека сите се должни да овозможат мирен трансфер на власта и ...
Што ќе работи, а што не за Велигден?
За време на претстојниот велигденски празник и продолжен викенд, трговските центри ќе работат секој...
Грци ќе кршат јајца во Охрид
На охридското крајбрежје за Велигден, сместувачките капацитети веќе се пополнуваат, а најбројни и г...
Илиевски: Граѓаните нема да дозволат Тиранска влада
И денес, по 45-ти пат, граѓаните масовно, под водство на „За заедничка Македонија“ излегоа на проте...
„За заедничка Македонија“: Спречивме државен удар пред Велигден, битката за Македонија продолжува (Фото-галерија)
Не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни вие, граѓаните, изја...
Груевски: Македонија вработува отвори над 25.000 работи места
Проектот Македонија вработува во изминатите две години отвори нови над 25.000 работни места, а пово...
Груевски: СДСМ не сака стабилизирање на државата
ВМРО-ДПМНЕ секогаш е подготвено да дискутира и дебатира со секого кога се во прашање националните и...
НБРМ: Економските основи позитивни, но има ризици од политичките случувања
Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ оценува дека стабилноста на економските основи с...
МНР до Коѕиас: Иредентизмот не е одлика на Македонија, тоа го очекуваме и од Грција
Не постои никаква основа за стравување во Грција од каков било македонски иредентизам. Истакнувањет...
ВМРО-ДПМНЕ: Решение на кризата се нови избори
ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека единствено решение за излез од политичката криза во која СДСМ ја...
СДСМ: Мнозинството ќе влезе поодлучно во изборот на нова влада
СДСМ најавува дека мнозинството во Парламентот ќе влезе поодлучно во реализација на изборот на нов ...
Македонски јагниња блеат на грчки
Засилените контроли на грчките власти затекле илјадници јагниња и јариња од Македонија, Бугарија, Р...
"За заедничка Македонија“: Не смеете да си играте со народот! (Фото-галерија)
Граѓаните 44-ти ден се на улиците низ цела Македонија за одбрана на унитарноста и сувереноста на др...
Илиевски: Горди маршираме за Македонија (Фото-галерија)
Денес со нас ги имаме и земјоделците и ловџиите и багерите, истакна Богдан Илиевски, еден од органи...
Земјоделците, ловџиите и багеристите на чело на денешниот марш против „Тиранската платформа“ (Фото-галерија)
Денес со нас, на 44-от ден од протестите против Тиранската платформа, а за унитарна, заедничка и де...
Груевски: Политичката борба во Собранието е борба за Македонија
Политичката борба во Собранието е борба за Македонија каква што е унитарна, целовита со ова име кое...
СДСМ: Иванов и Парламентот да овозможат избор на Влада
Парламентот и Ѓорге Иванов се должни да ја испочитуваат и спроведат мнозинската волја на 700 илјади...
ВМРО-ДПМНЕ: Народот не дозволува да биде измамен
Народот не прифаќа ниту тиранска платформа, ниту тиранска влада и не дозволува да биде измамен и кр...
Рама: Платформата е на албанските партии во Македонија, а ние само им помогнавме
Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека т.н тиранска платформа не постои туку има само „платформа н...
Американска компанија ќе одгледува медицински канабис во ОХИС, Груевски најави инвестиција во Скопје
Политичката криза во која опозицијата ја втурна државата нема да нe поколеба да се откажеме од борб...
ОРКА ХОЛДИНГ: Никогаш не сме подигнале кредит за земјиште во Аеродром, Марин да се извини
Ниту „Орка Холдинг“, ниту која било од нејзините ќерки компании никогаш не подигнале кредит на тоа ...
„За заедничка Македонија“: Пробајте, потценете го народот и ќе видите што ќе си добиете! (Фотогалерија)
Прееска прочитав една изјава на нам добро познатата Маја Коцијанчиќ, рече дека очекувала брз избор ...
Илиевски: Граѓаните се на браникот на унитарна и суверена Македонија
Денеска започнува седмата недела, како граѓаните во голем број се бори за задржување на унитарноста...
Порака до Иванов: Претседателе не попуштајте под притисоците, ние сме тука со Вас (ФОТО)
Граѓаните водени од иницијативата „За заедничка Македонија“ кои веќе 43 дена се на улиците и протес...
Порака до Иванов: Претседателе не попуштајте под притисоците, ние сме тука со Вас (ФОТО)
Граѓаните водени од иницијативата „За заедничка Македонија“ кои веќе 43 дена се на улиците и протес...
СДСМ бара да се прејде на избор на спикер, ВМРО-ДПМНЕ против
Собраниската конститутивна седница на која треба да се расправа за изборот на Комисијата за изборит...
Арифи: За излез од кризата рационалност и влада на реформи и на ново мнозинство
Потпретседателката на ДУИ Теута Арифи денеска изјави дека за излез од сегашната парламентарна криза...
Коцијанчиќ: ЕК очекува избор на нов спикер и влада без одложување
Европската комисија очекува сите политички лидери и институции во Република Македонија да дозволат ...
СДСМ: Институциите да не подлегнуваат на насилни сценарија
СДСМ денеска во соопштение истакна дека институциите се должни да овозможат мирен трансфре на власт...
ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија нема да се реализираат туѓи платформи
ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение оцени дека СДСМ сакале да извршат пуч во Собранието на Републик...
Вангеловски: СЈО одбива да постапува по барање на Врховен суд
Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија Јово Вангеловски во денешното соопштение до ...
„За заедничка Македонија“ најави интензивирање на протестните маршеви
Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска на прес-конференција ги оцени како клучни...
ВМРО-ДПМНЕ: Полицијата и јавниот обвинител да преземат мерки против Максим Димитриевски
Драган Петковски од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција истакна дека полицијата и јавниот обвин...
Илиевски: Следната недела е клучна за Македонија, ќе бидеме будни и ќе реагираме
Решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела ос...
СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да овозможи мирен трансфер на власта
СДСМ денеска преку соопштение побара ВМРО-ДПМНЕ да прифати, како што наведуваат, дека е опозиција и...
ВМРО-ДПМНЕ: Народот не дозволи раскрчмување на државните и национални интереси
ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повтори дека излезот од политичката криза во државата се нови п...
Околу 2.000 осуденици побарале бришење на казна
Близу 2.000 осуденици за три години побарале да им се избришат осудите од добиената казна евидентир...
„За заедничка Македонија“: Сите бидете будни
На 41 ден од протестните маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната нед...
Меѓународен ден на Ромите: Со реално интегрирање се решаваат предизвиците
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до припадниците на ромската заед...
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не успеа во своите намери
ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ не успеал во обидот за пуч, не успеал со прекршување на деловникот за ра...
СДСМ: Да се овозможи мирен трансфер на власта
Парламентарното мнозинство од 67 пратеници избрано на кредибилни избори и формирано на демократски ...
Канабисот остана лек за богатите
Нов закон со кој ќе се регулира медицинската употреба на канабисот бараат невладините организации. ...
„За заедничка Македонија“: Секој ден, колку треба и до кога треба за нашата татковина (Фото)
Денеска ги имаме црвено-жолтите ракавици за да им кажеме и симболично „СТОП“ на сите кои се обидува...
Дамовски: Оваа криза има име, а тоа е Зоран Заев
Ова што се случува веќе треба да добие име. Оваа криза не е платформска криза. Оваа криза е предизв...
Груевски: Народот и ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволат тиранска платформа, решението е брзи избори
ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата ...
7 години Клиничка болница „Аџибадем Систина“ - Нови стандарди во здравствената грижа
Вложување во најсовремената технологија за дијагноза и третман, врвен медицински тим и имплементира...
Јолевски: Ги исполниме критериумите, НАТО треба да донесе одлука за членство
Министерот за одбрана Зоран Јолевски денеска во Рим претседаваше со сесијата насловена „Патот до ин...
Фероџи: Решението на кризата е клучен услов за прогрес во евроинтеграцијата
Решението на политичката криза во Македонија е важно со цел земјата да може да продолжи со реформск...
Иванов за ХТВ: Суштината на платформата од Тирана е да се смени уставното уредување на Македонија
Суштината на платформата е да се смени уставното уредување на Република Македонија. Тоа значи, Маке...
ВМРО-ДПМНЕ: СДС е целосно на спротивна страна од народот
СДС е целосно на спротивна страна од народот и гледа непријатели во сите кои си ја сакаат татковина...
Иванов во интервју за ХТВ: Заев влезе во туѓа игра од која сега не може да излезе
Заев е пред се многу исплашен. Преплашен. Затоа што очигледно не го испорачал тоа што се очекувало ...
СДСМ: Мнозинската волја ќе се испочитува според Уставот и Деловникот
СДСМ во соопштение денеска наведува дека демократските процеси ќе продолжат и мора да се овозможи м...
Иванов: Предрасудите се уште опстојуваат - Македонија не е закана за никого
Сегашниот грчки претседател нема јавен настап да не ја третира Македонија како боксерска вреќа, да ...
Воведовме нови стандарди во здравството
За седум години 450.000 пациенти, а секојдневно се зголемува бројот на пациенти, не само од Македон...
Народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од него (Фото)
Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски денеска одговори на из...
Со кренати багери кон Собранието: Граѓаните по секоја цена ќе ја бранат демократијата (Фото)
Со кренати багери кон Собранието, граѓаните на денешниот масовен собир на „За заедничка Македонија“...
Ристевски: Неразбирливо ми е некој да сака да го силува македонскиот народ за да задоволи туѓи сценарија
-Нашите причини 39 дена се верувам исти, сите сакаме да живееме во унитатна заедничка држава без да...
„За заедничка Македонија“: Ако пак се обидат со шверцерски избор на претседател на Собранието, знаеме како да одговориме
И официјално денешниот обид на шверцерски начин да се избере Претседател на Собранието не им успеа....
СДСМ бара да се гласа за претседател, за ВМРО-ДПМНЕ тоа не е според Деловникот
Пратениците денеска по деветти пат ја продолжија конститутивната седница на Собранието на Република...
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ оди спротивно на сопствениот народ
СДСМ сака да спроведе насилно сценарио за преземање на власта, но тоа нема да помине, соопштуваат о...
СДСМ: Демократските процеси ќе се придвижат брзо и ќе има нова влада
Демократските процеси брзо ќе се придвижат и Македонија ќе добие претседател на Собранието и нова р...
Европратениците загрижени за ситуацијата во Македонија
Европскиот парламент доцна синоќа во Стразбур на пленарна сесија го разгледа извештајот за напредок...
Депресијата како вирус
Она што загрижува во последните години е сè поголемата застапеност на психички проблеми што се јаву...
Обновено - За заедничка Македонија: Почит кон Декларацијата за независност на Република Македонија
Ден 38 од протестните маршеви за Заедничка Македонија и нова рута. Маршот започна пред Владата прод...
38-ми ден револуција против Тиранската платформа (Фотогалерија)
...
За безмалку 40 отсто зголемен бројот на пациенти што болнички се лекуваат од депресија
Во Македонија бројот на болнички лекувани пациенти од депресија и од депресивно растројство се згол...
ВМРО-ДПМНЕ: Обединување околу националниот интерес
ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение порача дека го става интересот на сите граѓани на прво место и ...
Пукање во двор на училиште во Тетово: Рането дете, се бори за живот
Тринаесетгодишно дете од тетовското село Палатица било рането во левата страна од грбот од истрел о...
СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири лаги за федерализација и поделби
СДСМ денеска во реакцијата на прес-конференцијата на Зоран Илиоски побара од ВМРО-ДПМНЕ да ја почит...
Илиевски: Граѓаните ќе ја одберат својата иднина на нови избори
Во Македонија ќе работи влада со програма создадена тука и програма за која гласале граѓаните на из...
Богдан Илиевски: Иванов потврди дека ќе ги брани државните и националните интереси на Македонија
-По триесет и седми пат сме тука пред оваа канцеларија, која што пред некое време беше уништувана и...
СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири лаги за федерализација и поделби
СДСМ денеска во реакцијата на прес-конференцијата на Зоран Илиоски побара од ВМРО-ДПМНЕ да ја почит...
Шампионот Иџе со поддршка „За заедничка Македонија“
Најдобриот македонски автомобилист, шампионот Игор Стефановски- Иџе даде поддршка за Граѓанската ин...
„За заедничка Македонија“ 37-ден во одбрана на татковината (Фотогалерија)
Ниту лошото време не ги спречи поддржувачите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и...
ГРОМ: Манифестот го поддржува унитарниот карактер на Република Македонија
Граѓанската опција за Македонија соопшти дека го поддржува неодамна објавениот манифест од страна н...
МНР: Тирана да прекине со провокации и да работи на добрососедство
По повод зачестените навредливи изјави и коментари од официјални лица на Република Албанија, насоче...
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против обединувачкиот Манифест, а е за тиранската платформа
На Република Македонија неопходно и е обединување околу највисоките национални и државни интереси, ...
СДСМ: Иванов да овозможи мирен трансфер на власта
СДСМ денеска во соопштение наведува дека во државава треба да проработи здравиот разум и оти претсе...
Туск: Да се најде демократско решение базирано на пристојност и здрав разум
Дојдов овде со силна порака од лидерите и институциите на ЕУ: заложбата на Европската унија во погл...
Илиевски: Не дозволуваме дебата за името, знамето, химната... на Македонија!
-36-ти ден како повторуваме, не сакаме двонационална, двојазична Македонија, туку мулти етничка Мак...
„Господине Туск, Македонија е се што имаме!“ - „За заедничка Македонија“ по 36-ти пат масовно на протест (ФОТОГАЛЕРИЈА)
...
Иванов по средбата со Туск: Реформи, а не странски платформи
Моите ставови за давање на мандатот остануваат непроменети. Потребни се пост изборни реформи, а не ...
ВМРО-ДПМНЕ: Манифестот нуди градење консензус за иднината на Македонија
Со тоа што не реагира и молчи на негаторските изјави од политичари на Албанија кои задираат во внат...
ВМРО-ДПМНЕ: Очекуваме сите политички чинители да го прифатат Манифестот
ВМРО-ДПМНЕ очекува СДСМ и сите останати политички чинители да го прифатат Манифестот за единствена ...
СДСМ: Неопходен е мирен трансфер на власта
СДСМ смета дека е неопходен мирен трансфер на власта и оценува дека Манифестот на ВМРО-ДПМНЕ е неус...
ВМРО-ДПМНЕ промовираше Манифест за единствена и просперитетна Македонија
Манифест за единствена Република Македонија промовираше денеска ВМРО-ДПМНЕ, кој, како што рече Анто...
СДСМ: Блокадата на Собранието не може да ја спречи одговорноста за криминалот
Македонија ќе биде правна држава. Ќе има темелни реформи во судството и обвинителството и ќе има пр...
ВМРО-ДПМНЕ: Мора да се организираат нови избори, гневот на народот расте
„Многу посилни непријатели не успеале да ја победат волјата на македонскиот народ и да ја скршат не...
МАН УПАТУВА ЈАВЕН ПРОТЕСТ: Активностите на СЈО се усмерени за уривање на медиуми
Катица Јанева и СЈО јавно се фалат дека наместо со законот своите акции ги координираат со странски...
За заедничка Македонија со порака: Не е време за шегување
Денеска по малку симболично на денот на шегата, денот на кој многу луѓе се маскираат, порачуваме де...
ФОТО: Моторџиите пристигнаа – застануваат на чело на денешниот марш во одбрана на унитарноста на Македонија
Веќе 33 дена граѓаните низ целата држава излегуваат на улиците во знак на поддршка за граѓанскта ин...
Димитриев: Го реафирмиравме ставот дека ЕУ е врвен приоритет за Македонија
Ја искористивме приликата да го реафирмираме нашиот став дека за Македонија членството во Европскат...
Голем народен собир: Не ја даваме Македонија (Фотогалерија)
Граѓаните на Македонија веќе 32 дена се на улиците со цел да ја зачуваат унитарноста, сувереноста и...
Дамовски: Нашата поддршка ќе ја има секој политичар избран од нас се додека нe брани нас
Тука сакаме да дадеме почит кон единствената институција која нe штити, единствената интитуција за ...
Илиевски: Црвено-жолтата линија никој нема да ја помине
Верувале или не, по 32 пат се гледаме тука и судејќи според оваа прекрасна енергија и оваа огромна ...
Орбан: Македонија не може да биде стабилна без партијата на Груевски, стабилноста на Балканот бара нови избори во Македонија
Во обраќањата пред Конгресот на ЕПП каде присуствуваат шефови на влади и држави, меѓу кои челниците...
Во живо - Голем народен протест за унитарна Македонија под водство на „За заедничка Македонија“
...
Поддршка за Македонија и ВМРО-ДПМНЕ на конгресот на ЕПП во Малта
На конгресот на Европската народна партија во Малта на кој се дискутираше за предизвиците на Балкан...
СДСМ: Нема да се спречат промените во државата
СДСМ преку соопштение истакнува дека ниту едно блокирање на демократските процеси нема да ги спречи...
ВМРО-ДПМНЕ: Молкот на СДСМ значи одобрување на тиранската платформа
Молкот на СДСМ, по вчерашните изјави во Собранието, значи одобрување на тиранската платформа и согл...
Груевски од Малта: Лобираме за стратешките интереси на државата
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со партиска делегација во чиј состав се членовит...
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот главен град како поддршка на...
Претседателе, ние сме со вас
„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ СО НОВА ПОДДРШКА И ПОДАРОК ЗА ЃОРЃР ИВАНОВ ДА НЕ ПОПУШТА ПРЕД ТИРАНСКАТА ...
Убавините на Охрид презентирани во Москва: Македонија посакувана туристичка дестинација
Во рамките на воспоставената пракса на промоција на охридската туристичка понуда во европските метр...
Србов: Прислушувањето и тиранската платформа се за федерација на Македонија
Зад прислушувањето и зад „Тиранската платформа“ стојат исти луѓе, а крајната цел е уривање на унита...
Туск пак во Македонија поради мигрантската криза
Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, идната недела ќе ја посети Република Македонија. Ка...
LYCAMOBILE СО ПОПУСТ ДО 60% НА НАЦИОНАЛНИТЕ ПАКЕТИ
Лајкамобајл ја известува јавноста дека македонските граѓани од денес уште повеќе ќе може да ги ужив...
Мириса на победа: Голем народен собир в четврток (ВИДЕО)
-Голем народен собир, во четврток во 17 часот. Претседател на Собранието не смее да биде некој кој ...
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќе 30-ти ден протестираат ...
Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ посочува патоказ за излез од политичката криза
Неопходно за излез од кризата низ Дијалог единствено од избрани претставници на избори во рамки на ...
30-ти ден на маршот на „За заедничка Македонија“ - Дрон видео
Веќе 30 дена во Скопје се одржуваат масовни протести предводени од Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДН...
Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ посочува патоказ за излез од политичката криза
Неопходно за излез од кризата низ Дијалог единствено од избрани претставници на избори во рамки на ...
Шраф во кифла
Лани во Организацијата на потрошувачи на Македонија стигнале 2.722 поплаки, од кои најголемиот дел,...
Хериџит: Трамп да ги исправи грешките на Обама во Македонија
Американската конзервативна фондација Херитиџ, во анализа објавена во понеделникот, оценува дека по...
Следењето на комуникациите се почесто се злоупотребува
Нелегалното следење на комуникациите доведе до голема општествена криза во Република Македонија, но...
„Daily Caller“: САД преку Бејли ги финансираа блиските на Сорос во Македонија, Трамп ќе ја менува политиката
Реномираниот портал „Dailly Caller“ близок до Републиканската Партија објави детална анализа за акт...
СДСМ: Македонија ќе добие нова влада низ демократски процедури
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска соопшти дека Македонија ќе добие нова влада низ де...
НБРМ овозможи прекугранични плаќања во евра
Деловните банки во Македонија што имаат дозвола за работење со платен промет со странство и сметки ...
Проект: Мал број компании вработуваат лица со посебни потреби
Се уште е мал бројот на домашни компании и организации кои вработуваат лица со посебни потреби, пок...
ВМРО-ДПМНЕ: Секојдневно се докажува дека тиранската платформа е дело на Еди Рама
ВМРО-ДПМНЕ смета дека по секојдневно се нижат искази и докази дека тиранската платформа е дело на Е...
Апел за помош на петчлено семејство од тетовска Копаница
Петчлено семејство од тетовското село Копаница, со години живее во ужасни услови. Мајката е болна о...
Дискриминација на факултетите има, но пријави нема
Студентите најмногу се дискриминирани при добивање место во студентски дом, при добивање професорск...
Ќе фалат јајца за Велигден
Македонија ќе се соочи со недостиг на јајца за Велигден. Домашното производство е намалено за 16,5 ...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter